Home Književnost 10 knjiga koje su običnim ljudima promijenile život

10 knjiga koje su običnim ljudima promijenile život

Poznati sajt Ranker često pravi liste najboljih filmova, serija, zanimanja itd. Najbolje u čitavoj priči je to što u anketama učestvuju svi ljudi širom sveta, tako što ostave svoj glas.

Ovoga puta napravljena je lista sa više od 900 najboljih knjiga koje su čitaocima promenile život. Pošto je izbor vrlo širok, mi smo odabrali prvih deset. Pa, da krenemo.

10. Alisa u zemlji čuda – Luis Kerol

Alisa u zemlji čuda (1865) delo je matematičara i logičara Čarlsa Latvidža Dodžsona, poznatijeg pod pseudoniom Luis Kerol, koje već preko 150 godina zabavlja i intrigira kako decu tako i odrasle. Delo nudi mnogobrojna tumačenja, upravo zbog načina na koji je ispričano – nonsens utemeljen na igri rečima ili stihova nelogične ili apsurdne sadržine, katkad i sa izmišljenim rečima, pravljene za zabavu deci ili kao humoristička poezija. Knjiga je popularna i kod nas, s obzirom na to je obavezna lektira u osnovnoj školi.

9. Veliki Getsbi – Frensis Skot Ficdžerald

Veliki Getsbi (1925), glavni junak ove povesti po kojoj je snimljeno više filmova, jedan je od najtragičnijih likova u svetskoj književnosti. Ni stroga životna disciplina, ni sve bogatstvo koje je stvorio nisu mu pomogli da osvoji večnu ljubav voljene Dejzi. Da li je Getsbi svoje smirenje ipak pronašao ostaje tajna koju skriva mutna voda jezera u kojoj je njegova duša jedne jeseni zauvek nestala.

8. Farenhajt 451 – Rej Bredberi

Kritičari New York Times-a su o ovom delu rekli: “Zastrašujuć u svojim implikacijama, ovaj roman donosi Bredberijevu viziju pomahnitalog sveta koji umnogome podseća na naš. Izvanredno delo!” Prvi put je objavljena davne 1953.

7. Gospodar muva – Vilijem Golding

Klasični roman britanskog nobelovca Vilijema Goldinga govori o grupi engleskih učenika koji posle avionske nesreće završavaju na pustom ostrvu strašna je i aktuelna priča, danas kao i kada je prvi put objavljena 1954. Na Ranker listi zauzima sedmo mesto.

6. Vrli novi svet – Oldus Haksli

Objavljena 1932, knjiga Oldusa Hakslija je negativno ocenjivana od strane mnogih onovremenih kritičara. Roman predviđa razvoj reproduktivne tehnologije i učenja u snu koji zajedno dovode do stvaranja novog društva. Inače, radnja se odvija u Londonu 2540. godine.

5. Lovac i žitu – Džerom Dejvid Selindžer

“Lovac u žitu” (1951) je zaista najčitaniji roman na planeti. Selindžeru je trebalo gotovo deset godina da napiše ovo delo, koje je izrazilo seksualne i egzistencijalne strepnje mlade generacije u posleratnoj Americi, kao i bunt protiv licemerja i laži u svetu glavnog junaka. Mnogima je Selindžerovo delo u top 10 napisanih knjiga ikada.

4. Životinjska farma – Džordž Orvel

Ostvarenje Džorža Orvela iz 1945. je moderna basna o politici i državnom upravljanju koje je uništeno nepopravljivim ljudskim manama koje se ispoljavaju dolaskom na vlast. Ova knjiga opisuje političku prošlost, sadašnjost i budućnost svih država.

3. 1984 – Džordž Orvel

Zasnovan na autorovim iskustvima vezanim uz španski građanski, odnosno drugi svetski rat i ideologije fašizma i komunizma, roman napisan 1948. je shvaćen kao upozorenje budućim generacijama, odnosno inspiracija brojnim književnicima, filozofima i političkim teoretičarima.

2. Gospodar prstenova – Tolkin

Delo po kojoj je snimljen film sa najvećom gledanošću, zaradom i ukupnim brojem Oskara u istoriji filma. Hobiti, vile, orci, uklete šume, čarobnjaci, ratnici i nazguli, moć, prijateljstvo, pohlepa i dobrota, samo su delići ovog bogatog, živopisnog romana kojem nema premca, zasnovanog na nama bliskim severnjačkim legendama, i bajkovitosti sličnoj onoj iz narodnih priča. Večna knjiga iz 1954. koju mnogi od nas znaju napamet.

1. Ubiti pticu rugalicu – Harper Li

Klasik američke književnosti iz pera dobitnice Pulicerove nagrade nalazi se na prvom mestu potpuno zasluženo. Radnja prati Skaut Finč, šestogodišnju devojčicu odraslu u malom gradu na jugu zemlje. Spisateljica Harper Li na duhovit i autentičan način kritikuje rasne i klasne predrasude u američkom društvu tridesetih godina prošlog veka. “Ubiti pticu rugalicu” se uvek rado preporučuje i čita.

Izvor: edukacija