1. Brojanje ovaca vam pomaže zaspati
Ovaj je mit testiran na Sveučilištu u Oxfordu, gdje su testirali osobe s nesanicom dajući jednima zadatak da broje ovce, drugoj skupini da prije spavanja zamišljaju neki opuštajući prizor i trećoj da kao kontrolna skupina ne rade ništa. Sudionici ovog eksperimenta koji su zamišljali opuštajući prizor zaspali su u prosjeku 20 minuta ranije nego bilo oni koji su koristili druge dvije metode.
2. Zijevanje nas razbuđuje
Zijevanje je oduvijek bilo povezivano s umorom i mislillo se kako osigurava više kisika uspavanom mozgu, ali to nije slučaj. Novo istraživanje sugerira da zapravo zijevamo kako bismo ohladili mozak, koristeći duboki udisaj kako bi mozak radio na optimalnoj temperaturi.
3. Tinejdžeri su lijeni
Navike spavanja počinju se mijenjati neposredno prije puberteta, a u dobi između deset i 25 godina ljudima je potrebno oko devet sati sna svake večeri. Tinejdžeri također mogu doživjeti promjenu u svom cirkadijalnom ritmu, zvanom kašnjenje faze spavanja, potiskivanje prirodnog vremena za spavanje za otprilike dva sata i poticanje na prespavanje.
4. Nikad ne biste trebali buditi hodača u snu
Mnogi su čuli da bi buđenje osobe koja hoda u snu moglo ju ubiti, ali malo je istine iza ovih priča. Buđenje ovih osoba može ih ostaviti zbunjenim i dezorijentiranim, ali sam čin hodanja u snu može biti mnogo opasniji; lagano usmjeravanje spavača do njihova kreveta najsigurnija je opcija, ali njihovim buđenjem ne biste trebali učiniti nikakvu štetu.
5. Sir vam donosi noćne more
Britanski odbor za sir proveo je studiju u pokušaju da raskrinka ovaj mit tako što je svake večeri u toku jednog tjedna hranio sa 20 grama sira 200 volontera i tražio od njih da zabilježe svoje snove. Nije bilo noćnih mora, ali neobično je bilo da je 75 posto muškaraca i 85 posto žena koje su jele engleski sir Stilton prijavilo živopisne snove.
Kako se ugodno naspavati
Vaše tijelo pokreće unutarnji cirkadijanski sat poznat kao suprachiasmatic nucleus, koji je postavljen na vremenskoj skali od otprilike 24 sata. Ovaj biološki sat je podešen sunčevom svjetlosti; plava svjetlost udara posebne receptore u vašim očima, koji se vraćaju u glavni sat i u pinealnu žlijezdu. To suzbija proizvodnju hormona sna melatonina i govori vašem mozgu da je vrijeme da se probudite.
Isprekidano izlaganje svjetlu može imati negativne posljedice na vaš san, stoga je važno osigurati da vaša spavaća soba bude što tamnija. Mnogi elektronički uređaji proizvode dovoljno svjetla za resetiranje biološkog sata, a korištenje zaslona s pozadinskim osvjetljenjem kasno noću može zbuniti vaš mozak, sprečavajući proizvodnju melatonina i odgađanje sna.
Osiguravanje da ćete vidjeti sunčevu svjetlost ujutro može vam pomoći da svoj cirkadijanski sat bude u skladu, a pridržavanje redovitog rasporeda spavanja, čak i vikendom, pomaže u održavanju ovog ritma redovitim.
Drugi važan faktor dobrog sna je smirivanje tijela prije spavanja. Stimulansi poput kofeina i nikotina drže mozak budnim i mogu ozbiljno poremetiti san, pa čak i depresivi poput alkohola mogu imati negativan učinak; iako smiruje mozak, on ometa normalne cikluse spavanja, sprječavajući pravilan duboki i REM san.