Svaka loša navika može se prekinuti, kažu psiholozi. I zvuči vrlo obećavajuće i nadahnjujuće, ali možda se pitate kako započeti ovu početnu promjenu. Ili još bolje, kako ne odustajete dok usred učenja bavite zdravijom navikom?
Predlažemo da slijedite ovih 6 koraka kako biste vam pomogli da promijenite bilo koju lošu naviku, kao što preporučuju stručnjaci. Na kraju članka nalazi se i neobičan bonus o gadnoj navici kopanja nosa.
Što ste iskreniji prema sebi prema svojoj lošoj navici, to je vjerojatnije da ćete je promijeniti, kažu psiholozi. Osobe koje su vam bliske i kojima je zaista stalo do vaše dobrobiti mogu poslužiti kao ogledalo i dati vam povratnu informaciju imate li problem ili ne. Ako neko stalno govori da stalno zabijate glavu, možda je to znak da imate lošu naviku.
Ako ste već shvatili da je vaša navika loša, to je velika pobjeda. Napravili ste prvi korak. Psihološki “zid” je slomljen i možete prijeći na drugi korak.
Korak 2: Prikupite podatke i zapišite ih.
Klinički psiholog predlaže da sami analizirate svoju naviku. Kao dobru opciju možete započeti vlastiti dnevnik. Na primjer, možda imate naviku pucanja prstima ili grizenja noktiju. Počnite s bilježenjem kad to radite, prepoznajući stvari poput osjećaja koje vam daje, kada ste to počeli raditi, te prednosti i nedostatke. Na ovaj način možete postati još svjesniji svoje loše navike.
Prikupljajte ove podatke najmanje jednu sedmicu. Polako možete steći malo razumijevanja o tome što pokreće vašu lošu naviku, bilo da se osjećate tjeskobno ili vam je dosadno.
Korak 3: Manipulirajte starom lošom navikom.
Na primjer, možda ste shvatili da imate lošu naviku da kasnite. Analizirali ste da volite pažnju kada ste posljednji na sastanku ili možda uživate u uzbuđenju. Jednostavno rečeno, ova loša navika može vam dati malo adrenalina i učiniti da se vaš život osjeća avanturistički.
Pokušajte sada dobiti isto zadovoljstvo nečim zdravim. Na primjer, to može biti oblik fizičke vježbe. Samo pronađite nešto lijepo što može unijeti iste emocije u vaš život umjesto stare, loše navike.
Korak 4: Budite realni i ne žurite sami.
Postoji velika mogućnost da godinama živite sa svojom starom navikom. Bolje je ne tražiti previše od sebe, poput potpune promjene u samo tjedan dana. Ne opterećujte se već uživajte u procesu. Postavite razuman cilj.
Ako cijelo vrijeme kasnite i često kasnite 30 minuta, prvo si postavite cilj da kasnite 10 minuta. Zatim polako to činite sve manje i manje svake sedmice.
Korak 5: Koristite aplikaciju.
Postoji nekoliko korisnih aplikacija koje vam mogu pomoći u bilježenju rezultata. Na primjer, to može biti internetska kontrola težine ili mrežno praćenje spavanja. Takve aplikacije pomoći će vam da izmjerite svoj uspjeh, tako da možete uživati u stvarnom broju, gotovo kao dokaz da radite dobro.
Takođe postoji mogućnost da vaš sistem pojačanja neće raditi ili da ćete dobiti više „bola“ zbog prekida navike i manje zadovoljstva usvajanjem zdravije. Ovo je u redu. Samo to zabilježite u svoj dnevnik. Vjerojatno ćete trebati preispitati svoj sustav nagrađivanja kako bi se zadovoljstvo moglo povećati. Nakon što prestanete osjećati veliku “bol” zbog gubitka loše navike, bit ćete spremni prijeći na sljedeći korak.
Korak 6: Potražite dodatnu podršku.
Obratite se članovima porodice, prijateljima ili čak posebnim klubovima za dodatnu podršku. Na primjer, uvijek je lakše izgubiti kilograme s prijateljem. Samo sklopite sporazum koji ćete podržati i pratite jedni druge. Na primjer, zamolite mamu ili kolegu da vas probude ujutro ako uvijek kasnite na posao.
Ličnog trenera možete dobiti i ako posjetite teretanu ili čak tamo nađete novog prijatelja. Oni mogu da vas poguraju da ne propustite nastavu i pružiti vam dodatnu stimulaciju.
Bonus: čačkanje nosa kao navika
Prema jednom istraživanju, 8,7% ljudi je tvrdilo da nikada nije čačkalo nos. 91% je izjavilo da to još uvijek aktivno prakticira. Uprkos činjenici da naše društvo pokušava spriječiti ovu naviku, postoje naučnici koji tvrde da ona ima pozitivne učinke i može čak poslužiti kao “prirodni poticaj imunološkom sistemu”.
Koja je loša navika koju biste željeli prekinuti? Koji je bio vaš najveći lični dobitak na usvajanju zdravije navike?