Osam zdravih beba rođeno je u Britaniji uz pomoć eksperimentalne tehnike koja koristi DNK troje ljudi kako bi se majkama pomoglo da ne prenesu rijetke, teške genetske bolesti na svoju djecu, saopštili su istraživači u srijedu, a prenio AP.
Nada porodicama s nasljednim bolestima
Većina DNK nalazi se u nukleusu naših ćelija, i upravo je taj genetski materijal, djelimično naslijeđen od majke i djelimično od oca, ono što nas čini onim što jesmo.
Međutim, postoji i mala količina DNK izvan nukleusa, u strukturama koje se zovu mitohondriji. Opasne mutacije u mitohondrijima mogu izazvati niz bolesti kod djece koje mogu dovesti do slabosti mišića, napada, razvojnih poteškoća, otkazivanja vitalnih organa i smrti.
Testiranja tokom procesa vantjelesne oplodnje (IVF) obično mogu utvrditi da li su ove mutacije prisutne. Ali u rijetkim slučajevima to nije jasno.
Istraživači su razvijali tehniku kojom pokušavaju izbjeći ovaj problem koristeći zdrave mitohondrije iz donirane jajne ćelije.
Godine 2023. objavili su da su prve bebe rođene korištenjem ove metode, pri kojoj naučnici uzimaju genetski materijal iz majčine jajne ćelije ili embrija, koji se zatim prenosi u doniranu jajnu ćeliju ili embrij sa zdravim mitohondrijima, iz kojeg je prethodno uklonjen ostatak ključne DNK.
Dijete neće naslijediti osobine donora mitohondrija
– Jedna od osam beba rođenih ovom metodom imala je nešto viši nivo abnormalnih mitohondrija nego što se očekivalo – rekao je Robin Lovel-Bedž (Lovell-Badge), naučnik za matične ćelije i genetski razvoj sa Instituta Francis Crick.
Dodao je da taj nivo ipak nije dovoljno visok da bi izazvao bolest, ali da bi trebalo pratiti stanje djeteta tokom njegovog razvoja.
Doktor Endi Grinfild (Andy Greenfield), stručnjak za reproduktivno zdravlje sa Univerziteta u Oxfordu, istakao je da će metoda zamjene mitohondrija biti korištena samo kod malog broja žena kod kojih druge metode sprječavanja prenosa genetskih bolesti nisu učinkovite, poput testiranja embrija u ranoj fazi.
Lovel-Bedž je također naglasio da je količina DNK od donora zanemariva, te da dijete neće imati nikakve osobine žene koja je donirala zdrave mitohondrije.
Genetski materijal iz donirane jajne ćelije čini manje od 1% DNK bebe rođene ovom tehnikom.
(Haber.ba)