Glavna komponenta kurkume koja je privukla pažnju je kurkumin. Objavljeno je da ovaj kurkuminoidni polifenol ima ljekovita svojstva, uključujući pomoć u upravljanju upalnim stanjima, degenerativnim očnim bolestima, pa čak i metaboličkim sindromom. Polifenoli su biljni metaboliti dizajnirani da pomažu biljci da se brani od UV zraka, insekata, bakterija, pa čak i virusa. Doprinose gorčini, kiselosti, boji, okusu i oksidacijskoj sposobnosti hrane.
Što su polifenoli?
Polifenoli poput kurkumina stekli su popularnost budući da su epidemiološke studije u više navrata pokazale da dijeta bogata polifenolom može ponuditi protuupalne prednosti. Na molekularnom nivou, polifenoli stabiliziraju reakcije oksidacije u ćelijskim komponentama. Reakcije oksidacije mogu dovesti do oštećenja organela unutar ćelije, a jedna od njih su mitohondriji, elektrana ćelije, u kojoj se puno energije stanice proizvodi kisikom koji udišemo. Utvrđeno je da konzumiranje hrane sa antioksidativnim svojstvima, poput bobica, orašastih plodova, zdravih masti i kurkume, pomaže u održavanju nivoa oksidativne štete.
Koje su blagodati kurkumina?
Višestruka ispitivanja ispitivanja pokazala su da kurkumin može pomoći u ograničavanju markera oksidativnog stresa u krvi utičući na aktivnost enzima koji neutrališu slobodne radikale. Upala je složeni skup reakcija koje se javljaju u bilo kojem tkivu kao odgovor na nadražujuće podražaje unutar ili izvan tog tkiva. Cilj je zaštititi tkivo i ukloniti početni uzrok povrede ćelija, ali dugotrajno neregulirano upalo može dovesti do više oštećenja tkiva nego što se očekivalo.
Da bi stvorili ovaj put, stanice stvaraju i oslobađaju signalne molekule, što dovodi do trajnog ciklusa stvaranja više upalnih ćelija i molekula, što znači više upale. U mnogim studijama pokazano je da kurkumin blokira ove ćelijske signale, održavajući tako broj upalnih proteina i ćelija. Međutim, u mnogim od ovih studija istraživači su otkrili da kurkumin ima lošu bioraspoloživost. Dakle, kada se unese, gastrointestinalni trakt je slabo apsorbira, brzo se metabolizira i eliminira iz tijela. Korištenje kurkumina u hrani bogatoj lecitinom, poput jaja, biljnih ulja i jogurta od mlaćenice, može pomoći u povećanju njegove apsorpcije u crijevima. Studije u kojima se kombinuje kurkumin s piperinom, prirodnom komponentom crnog bibera, pokazale su dvostruko povećanje koncentracije kurkumina s obzirom da piperin usporava metabolizam kurkumina.
Koje su posljedice upale?
Važno je zapamtiti da je upala prirodni odgovor tijela na nadražujuće sredstvo, a postoje dvije vrste upalnih odgovora. Akutni upalni odgovor je kratkotrajan i obično je posljedica trenutnog nadražujućeg djelovanja, poput bakterija, virusa ili ozljeda. Ipak, ako se upala nastavi, upalni odgovor prelazi u svoju drugu fazu. Ova faza se naziva hroničnom fazom i ako se nesto ne poduzme, može dovesti do različitih hroničnih stanja. Neki od znakova kronične upale mogu biti nespecifični, ali mogu uključivati bolove u zglobovima, bolove u tijelu, hronični umor, nesanicu, smanjeno raspoloženje i debljanje ili gubitak kilograma.
Artritis, tačnije osteoartritis, povezan je s kroničnom upalom. Nekoliko studija pokazalo je poboljšanje bolova u zglobovima koljena dodavanjem kurkumina od 500 mg do 2 grama dnevno. Iako ove studije nisu pokazale da se upalni markeri u krvi smanjuju, smatra se da su nalazi nastali zbog upalnih proteina koji borave u zglobnom prostoru zbog artritisa. U jednoj od studija primijećeno je da se ublažavanje bolova u zglobovima pojavilo dva sata nakon unosa suplementa kurkumina u odnosu na jedan sat za ibuprofen, nesteroidni protuupalni lijek, preporučeni lijek za artritis. Trajanje upotrebe kurkumina kretalo se od 4 do 12 sedmica.
Metabolički sindrom, prethodnik dijabetesa tipa 2, još je jedno stanje koje može biti povezano s upalom, a sastoji se od konstelacije simptoma koji uključuju rezistenciju na inzulin, povišenu razinu glukoze u krvi, visoki krvni pritisak, povišene trigliceride, nizak HDL (” dobar holesterol “), povišeni LDL (” loši holesterol “) i pretilost. U mnogim studijama sa kurkuminom i metaboličkim sindromom pokazalo se da kurkumin poboljšava osetljivost na insulin, smanjenje krvnog pritiska i upalnih markera. U jednoj od ovih studija, dodatak od 1 grama tokom jednog meseca pokazao je smanjenje nivoa triglicerida, ali nije došlo do promena nivoa holesterola ili telesne masti. Budući da se pokazalo da upala, povišeni trigliceridi i holesterol takođe povećavaju rizik od kardiovaskularnih bolesti, vjeruje se da dodatak kurkumina može smanjiti taj rizik.
Kako uzimati kurkumin
Kari koji sadrži kurkumu, prirodni začin, sadrži sadržaj kurkumina koji u prosjeku iznosi oko 3% suve težine začina. Prašak za začinjavanje karija imat će mnogo niže razine kurkume i, prema tome, mnogo niže razine kurkumina. Čajevi koji sadrže kurkumu i druga pića poput zlatnog mlijeka druge su alternative koje možete konzumirati kako biste iskoristili protuupalna svojstva kurkumina. Slično curryju, sadržaj kurkumina će varirati.
Dodaci ishrani kurkumina koji sadrže ekstrakte korijena kurkume još su jedan oblik konzumiranja kurkumina. Oznake će sadržavati različite procente sadržaja ekstrakta kurkumina. Nezavisne laboratorije za kontrolu i osiguranje kvaliteta testirat će i pregledati proizvode kako bi potvrdile ove tvrdnje i mogu certificirati naljepnice ako to naloži proizvođač proizvoda. Neke formule dijetetskih suplemenata kurkumina sadržavat će i druge ekstrakte, poput ekstrakta crnog bibera (piperin) ili zaštićenih mješavina koje sadrže biljnu gumu ili druge lipidne formulacije kako bi se pokušala povećati bioraspoloživost kurkumina. Na kraju, kurkumin je takođe pokazao potencijal da služi kao topikalno sredstvo u formulacijama kolagenih filmova, emulzija, spužvi i zavoja za promociju zdrave kože.
Doziranje i sigurnost dodatka sa kurkuminom
Kurkumin je Američka administracija za hranu i lijekove prepoznala kao sigurno jedinjenje. Maksimalna preporučena dnevna doza kreće se od unosa od 3 mg / kg do 4-10 grama dnevno. Do danas nema dokaza koji pokazuju bilo kakve dugoročne posljedice dugotrajne upotrebe kurkumina, jer se većina studija s korištenjem ekstrakta kreće u rasponu od 1 do 3 mjeseca. Iako nisu zabilježeni ozbiljni štetni efekti uz upotrebu kurkumina, neki od nuspojava mogu uključivati proljev, glavobolju, osip i žutu stolicu.
Ako uzimate lijekove, posavjetujte se sa svojim liječnicima ako razmišljate o početku suplementacije kurkumina. Studije in vitro pokazale su da kurkumin povećava rizik od krvarenja kod pacijenata koji već uzimaju razrjeđivače krvi, tako da morate razgovarati sa svojim liječnicima o svim mogućim interakcijama ili zabrinutostima. Također su zabilježene kontaktne alergije na kurkumin u prahu, poput svrbeža ili osipa nakon neposrednog kontakta. Ako osjetite bilo koji od ovih simptoma, odmah prekinite upotrebu. Najvažnije je da ako osjetite piskanje, otežano disanje, otežano gutanje ili oticanje usana, zaustavite upotrebu bilo kojeg proizvoda koji sadrži kurkumin i odmah nazovite lokalne službe za hitne slučajeve.
Sve u svemu, kurkumin je pokazao veliki potencijal kao alternativna supstanca i može pomoći u održavanju zdrave funkcije. Odličan je začin koji hrani dodaje osvježavajući profil okusa i boju, posebno piletini i povrću. U kombinaciji s bobičastim voćem, nemasnim mesom i zdravim mastima, vaša prehrana bit će puna polifenola.
Zapamtite, ako odlučite početi uzimati bilo koji dodatak prehrani, uvijek se posavjetujte sa svojim liječnicima i obavezno pročitajte naljepnicu proizvoda kako biste utvrdili količinu kurkumina koji ćete konzumirati.
Kurkumu mozete poručiti sa iHreba, sa nasim linkom imate popust od -5% a možete koristite i kod CDJ6630 za popust od -5% sa cijele stranice iHerb