Home Zdravlje Ostanite hidratizirani, budite zdravi

Ostanite hidratizirani, budite zdravi

Savjeti za povećanje dnevne doze H2O

Uzimajući u obzir da se površina planete Zemlje sastoji od oko 71% vode, a tijelo odraslog čovjeka od više od polovine H2O – točnije 60% – pomislili biste da bi bilo malo lakše ostati hidratiziran. U brzoj kulturi sportskih pića, sode i kafe, voda baš nema najpopularniju marketinšku kampanju. Možda pijemo obilne količine tekućine tijekom cijelog dana, ali to ne znači da naša tijela dobivaju gorivo potrebno za rad i održavanje zdravlja.

Kad smo čak 1% dehidrirani, stanični procesi koji izbacuju toksine iz tijela mogu patiti. Naši bubrezi su savršeno opremljeni za filtriranje onoga što tijelo ne može koristiti – osim ako nemaju dovoljno vode za pravilan rad. Šećerne gazirane sode, energetski pića prepuna kemikalija i velike količine kofeina ozbiljno dehidriraju jer našim tijelima otežavaju apsorpciju vode. Pijenje komercijalnih bezalkoholnih pića od vode također stvara dodatni stres na naše bubrege jer se bore izbaciti višak kalcijuma, što može dovesti do bolnih kamenaca u bubrezima.

Bez obzira volite li čistu, slatku vodu ili imate ozbiljne slatke potrebe za sodom, nema šanse zaobići činjenice. Pijenje najmanje 2,7 litara vode dnevno jedini je način za održavanje zdravlja zdjelice i održavanje bubrega, mjehura i ostalih organa u optimalnoj brzini. Nije uvijek lako odabrati zdravlje umjesto brzog popravljanja šećera ili kofeina, ali zato je pijenje vode pomalo nalik vježbanju. Postavite ciljeve, posvetite se rutini i dodajte malo doze zabave i brzo ćete vidjeti i osjetiti pozitivne rezultate održavanje hidratacije.

Poboljšajte svoje piće

Ne brinite se previše zbog toga što ne volite vodu. Vaši pupoljci i mozak brzo postaju ovisni o trenutnom zadovoljavanju navale kafe ili šećera. Iako vaš mozak u ponedjeljak vrišti za više kofeina, velike količine hemikalija izuzetno iritiraju mokraćni mjehur i urinarni trakt. Ako je čaša obične vode previše “bla”, svoje nezdrave poroke od pića zauvijek možete šutnuti nekim alternativama s okusom ili mjehurićima.

Zing karbonizacije sjajan je način da začinite svoju akvariju. Kupite bocu SodaStream ili karbonatora kako biste kod kuće stvarali mjehuriće iz slavine. Jednako je zdrava i hidratantna kao i obična ravna voda (i jeftinija od razmetanja gaziranom vodom u bocama).

Dodavanje svježeg voća – sa ili bez karbonizacije – je još jedan način za zavaravanje jezika. Iscijedite svježi limun, limetu ili pomorandžu u vrč ledeno hladne vode za izbijanje okusa citrusa. Možete kupiti i vrčeve za vodu koji su posebno opremljeni za držanje kriški voća poput borovnica, jagoda ili jabuka. Kao bonus, vaše tijelo će voljeti dodatne antioksidante i vitamine. Vodu više nikada nećete zvati “dosadnom”!

Pijuckajte lagano

Posvećivanje hidratiziranom načinu života ne znači da morate početi piti vodu velikom brzinom bez prekida. Zapravo, pijenje previše vode može dovesti do intoksikacije vodom, što je stanje uzrokovano brzim, ozbiljnim padom nivoa natrijuma u krvi. Gotovo je nemoguće pretjerati s unosom vode do te mjere, ali dok radite na svom novom zdravstvenom režimu, nemojte se osjećati obveznim da se forsirate ako se ne osjećate ugodno.

Ovo je posebno važno za one koji imamo preaktivan ili slab mjehur. Ograničite svoj individualni unos na oko pola lita uz obroke i 300 mililitara tokom ostatka dana. Lakše ćete postići svoje ciljeve mapiranjem unosa vode u malim dozama, a manje ćete putovati u kupaonicu kako biste ublažili pucanje mokraćnog mjehura.

Uskladiti unos vode sa zdravljem je puno lakše kada napravite plan i pretvorite ga u rutinu. Nekoliko jednostavnih akcija tijekom dana dovoljno je da biste se pretvorili u poklonika hidratizacije.

Uzmite bocu za vodu za višekratnu upotrebu i dopunjujte je nekoliko puta tijekom dana. Kad posegnete za onom drugom (ili trećom) šalicom kafe, preskočite aparat za kuhanje kafe i umjesto toga ponesite svoju bocu u šetnju do česme za vodu.

Vaša bolna leđa i pospani mozak vjerojatno ne traže više kofeina – oni su stvarno stvarno žedni. Žudimo za energetskim pićima i espressom jer nude brzu energiju, ali kad se efekti istroše, osjećat ćemo se još iscrpljenijima (i dehidriranima) nego prije. Vodi treba malo više vremena da se probije kroz naš sustav, ali blagodati su i kratkoročne i dugoročne, poput povećane energije, poboljšanog raspoloženja i jasnijeg razmišljanja.

Ako se i dalje borite za postizanje svojih tečnih ciljeva, pretvorite zdrave navike u igru ​​uz pomoć pametnog telefona. Postoji nekoliko mobilnih aplikacija napravljenih samo da prate vaš dnevni unos, šalju podsjetnike, pa čak i uzgajaju preslatke digitalne biljke uz svaku čašu. Nikada nije postojao lakši način da ostanete zdravi s osmijehom.