Plastični kontejneri za hranu osnovni su dio mnogih kuhinja. Relativno su jeftini, lagani i teško da će se slomiti. Ali, kao i bilo šta, postoje i minusi (čak i izvan izdrživosti ili wellnessa). Budući da plastika nije toliko izdržljiva kao staklo, vaši se spremnici mogu saviti ili puknuti. Osim toga, plastika lako izblijedi i može poprimiti čudan miris – što znači da ćete ga se na kraju baciti prije nego što ste planirali.
No, postoji li pravilo kada je dobro baciti plastične posude za skladištenje hrane?
Kratki odgovor je: ne. Ali postoje neke stvari koje biste trebali znati.
Svaka vrsta plastične posude napravljena je različito, tako da ne postoji standardni vodič koliko dugo možete držati svoj. Na primjer, plastične posude za hranu koje ste sačuvali od narudžbe za večeru za poneti neće biti istog kvaliteta kao rješenja za skladištenje u trgovini. A čak ni tada nisu sve plastike potrošačke kvalitete jednake. Slabe, plastične posude prirodno će se izdati prije čvršćih opcija.
Isprobajte ovaj test izdržljivosti na vašim plastičnim spremnicima
Niste sigurni u kvalitet vaše plastike? Stisnite plastiku da vidite koliko je žilava. “Ako je prilično izdržljiva, znate da je to visokokvalitetna plastika od nečega što možete stisnuti u ruci”, kaže Chiara DeLeonibus, stručnjak za proizvode i kulinarstvo u Tupperwareu. “Debljina, dizajn i kvaliteta plastike igraju ulogu u trajnosti.”
Možda vrijedi uložiti u trajniji set plastičnih posuda za hranu (ili se odlučiti za staklo) ako želite da vaš dulje traje. DeLeonibus kaže da visokokvalitetna plastika, poput Tupperware-a, može ostati funkcionalna cijeli život, pod pretpostavkom da se pravilno brinete o njoj. “Zbog toga ljudi prenose Tupperware s generacije na generaciju ili zašto često čujemo slogan:” Vrati mi moj Tupperware “.
“Većina vremena, visokokvalitetna plastika poput ove traje sve dok je poštujete.”
Kako učiniti plastične posude trajnim
Šta tačno znači “poštovati” plastiku? Prvo, dobro se pobrini za to, što zahtijeva malo zdravog razuma. “Uvijek kažem” Poštujte svoje plastične posude kao da poštujete svoju kožu “, kaže DeLeonibus. “Ne biste na tijelu koristili jake kemikalije ili abrazivne spužve, pa nemojte koristiti grube spužvice na svojoj plastici jer ćete na kraju imati ogrebotine.”
Za dugotrajne posude, također je važno slijediti upute za uporabu. Započnite okretanjem naopako da biste pronašli piktograme koji pokazuju kako koristiti (i ne koristiti) plastičnu posudu. Ako vidite vilicu sa šalicom, to znači da možete jesti iz nje. Piktogram u mikrovalnoj znači da ga možete sigurno koristiti u njoj, a simbol zamrzivača znači da se neće rasprsnuti tijekom odmrzavanja. “Bilo koja vrsta plastike trebala bi imati ove simbole ako ih tražite”, kaže DeLeonibus.
Kada baciti plastične posude
Čak i kada dobro brinete o svojim plastičnim posudama za hranu, dođe vrijeme kada ih možda više ne želite koristiti. Tipično, kaže DeLeonibus, promjena boje ne znači da ne biste trebali koristiti svoje spremnike. Uobičajeno je da visokokisela hrana poput paradajza, mrkve i curryja zamrlja plastiku. Ako nema problematičnog mirisa, nastavite ih koristiti kao i obično.
Ako vaša plastika smrdi, DeLeonibus kaže da se smrad vjerovatno neće prenijeti na novu hranu koju stavite u posudu. Ali važno je kako ćete ih upotrebljavati. Recimo da napravite curry, spremite ga i podgrijete, a posuda zadržava težak miris, čak i nakon što ga operete. “Preporučujem da uvijek čuvate posudu otvorenu, kako bi miris mogao prirodno ispariti dok se čuva u vašoj kuhinji”, kaže ona. “Čak to radim ako nije zamrljano ili smrdi, pogotovo ako u vašoj mašini ima malo vlage.”
Ako se vaše plastične posude izgubile oblik – recimo, ako su napukle, ne možete se nositi sa smradom ili vam nedostaju komadi – tada je možda vrijeme za oproštaj. DeLeonibus kaže da možete lako reciklirati većinu plastike prema simbolu za recikliranje na dnu posude. Ako vaša lokalna kompanija za gospodarenje otpadom uzima takvu vrstu plastike, samo je očistite i stavite u kantu za otpad. Vaša druga opcija je da ga prenamijenite – DeLeonibus kaže da koristi svoj za skladištenje komposta dok ostatke hrane ne stavi u svoj vrt ili ih odloži na lokalno mjesto za kompost.
Ali kao i bilo koji drugi kućanski pribor, ako ulažete u kvalitetnije plastično spremište hrane i brinete se o njemu, možda se nikada nećete morati pozabaviti otkrivanjem kako ga se riješiti. Samo pripazite kome ćete to posuditi isto.