Kineska akademija nauka (CAS) objavila je ove nedjelje seriju izvještaja koji otkrivaju da je Kina postigla velika dostignuća u svom ekološkom okruženju tokom protekle decenije.
Izveštaji, kako prenosi Sinhua, pokazuju da se ukupna količina slatkovodnih resursa dostupnih u kineskim jezerima i rezervoarima značajno povećala. Providnost vode većine jezera se stalno poboljšava, kao i biodiverzitet u nekim važnim jezerima.
Izvještaji takođe ističu da cjelokupna oblast kineskih močvara bilježi trend kontinuiranog oporavka, dok je zaštita biodiverziteta močvara bila plodna.
Što se tiče planina, prevencija i kontrola erozije zemljišta je bila veoma efikasna, a izgrađen je efikasan sistem prevencije i kontrole planinskih katastrofa.
Prema izvještajima, očuvanje vode u sušnim oblastima sjeverozapadne Kine dalo je zapažene rezultate, sa povećanjem efikasnosti korišćenja vode i širenjem oblasti koje koriste navodnjavanje koje štedi vodu.
U izvještajima se takođe navodi da se ekološko okruženje stalno poboljšava u tri urbana klastera: Peking-Tianđin-Hebei, delta rijeke Jangce i područje Velikog zaliva Guangdong-Hongkong-Makao.
Kvalitet atmosferske i vodene sredine je značajno poboljšan. Povećana je efikasnost korišćenja resursa i energije, a emisije zagađujućih materija su smanjene.
Potpredjsednik Kineske akademije nauka Jiang Tao je rekao da je u proteklih 10 godina ekološka zaštita životne sredine u Kini pretrpjela historijske promjene.
Akademija je objavila seriju izvještaja sa ciljem da pomogne u promoviranju ekološkog upravljanja i zaštite životne sredine u Kini kroz naučno i sistematsko razumevanje istraživačkih objekata, dodao je Jiang.
Visoko.co.ba/Federalna.ba/Beta
Izvor: Visoko.co.ba