Projekt, koji je vodilo Sveučilište u Barceloni, analizirao je razne znanstvene studije kako bi bolje razumio na koji način specifične biljke mogu pomoći u liječenju kardiovaskularnih bolesti.
U svojoj studiji, stručnjaci su se prvenstveno fokusirali na mediteransku prehranu, analizirajući antioksidativno, protuupalno i vazodilatacijsko djelovanje nekoliko ključnih sastojaka, prenosi N1.
Češnjak, šafran, masline, ružmarin i grožđe bile su među istaknutim namirnicama, uz tvrdnje da sadrže “aktivne komponente” korisne za zdravlje srca.
“Kardiovaskularne bolesti vodeći su uzrok smrtnosti na globalnoj razini, odgovorne za 32% smrti u 2019. godini”, napisali su autori studije.
“Biljni ekstrakti bogati bioaktivnim spojevima značajno su pridonijeli modernoj medicini, nudeći terapeutski potencijal za različite bolesti.
Međutim, njihova je primjena ograničena mogućim nuspojavama, interakcijama s lijekovima te nedostatkom sveobuhvatnih pretkliničkih i kliničkih studija.
“Ovaj pregled ciljao je pružiti uvid u mehanizme djelovanja, kliničke dokaze i nuspojave ključnih bioaktivnih spojeva dobivenih iz odabranih mediteranskih biljaka koje su sastavni dio mediteranske prehrane.”
Istraživači su naglasili da mediteranski prehrambeni sastojci imaju “obećavajući” potencijal u smanjenju rizika od srčanog udara i moždanog udara, dok također ističu da bi se mogli koristiti u budućem liječenju ateroskleroze.
Ipak, tim je istaknuo potrebu za daljnjim istraživanjem.
(Haber.ba)