Priča je to poznata diljem svijeta: djevojka iz malog slovenskog gradića postala je prva dama Sjedinjenih Američkih Država – i to prva u više od jednog stoljeća rođena izvan SAD-a.
Slovence ljuti što su mnogi dijelovi ranog života Melanije Trump, posebice povijest i karakter male slavenske zemlje smještene između Srednje Europe i Balkana, prilagođeni kako bi odgovarali ukusu američke publike. Srečko Ocvirk, gradonačelnik Sevnice, Melanijinog rodnog mjesta, za Politico kaže da Slovence ljuti krivo predstavljanje njihovog naroda i zemlje.
Novinari preplavili Sloveniju
“Kvaliteta života i stupanj razvoja Slovenije nisu prikazani na točan način,” naglašava Ocvirk koji se prisjetio trenutaka prije desetak godina kada su filmske ekipe i novinari iz cijelog svijeta preplavili slikoviti gradić uz obale Save, okružen bujnim šumama i planinama gdje su tražili sočne priče iz djetinjstva žene koja je nekada bila poznata kao Melanija Knavs.
No, kada u Sloveniji nisu pronašli senzacionalne detalje, mnogi su pribjegli poznatom narativu o “putu od siromaštva do uspjeha,” često korištenom za osobe iz istočne Europe – osobito za žene.
U svojoj autobiografiji, Melania se sama suprostavila takvim opisima, ističući kako Slovenija, iako dio socijalističke Jugoslavije, nije ni približno nalikovala Sovjetskom Savezu. Kvaliteta života, individualna prava i otvorenost prema Zapadu u to vrijeme bili na znatno višoj razini nego što to mnogi stranci pretpostavljaju.
Poznat po tekstilnoj industriji
Slovenija se kroz povijest izdvajala industrijskim i kulturnim razvojem. Melanijin rodni grad Sevnica bio je poznat po tekstilnoj industriji, poput Lisce, te po obućarskoj tradiciji koju su gradili proizvođači poput Kopitarne, čiji korijeni sežu u 19. stoljeće.
Unatoč frustracijama zbog ranijih medijskih izvještaja, mještani Sevnice ponosni su na Melaniju. “Povratak Melanije u Bijelu kuću doživljavamo s ponosom i zadovoljstvom, osobito oni koji poznaju obitelj Knavs i njihovi su prijatelji,” dodaje Ocvirk.
Dokumentarac o prvoj dami
Slovenski redatelj Jurij Gruden također je osjetio “Melanijin efekt” kada se odlučio na snimanje dokumentarnog filma o prvoj dami. Priznaje da mu njezin život isprva nije bio posebno zanimljiv, no strani kolege upozorili su ga da je riječ o jedinstvenom trenutku za Sloveniju, jednom koji vrijedi zabilježiti.
“Dok sam snimao ovaj dokumentarac, osjetio sam što znači biti dio Trumpova svijeta – ne samo kroz pažnju koju privlači, već i kroz trenutne osude, čak i kad radite nešto tako neutralno poput dokumentarca,” rekao je Gruden.
Kada je otkrio na čemu radi, reakcije okoline bile su podijeljene. “Polarizacija oko nje i njezine obitelji nevjerojatno je snažna. Teško je voditi racionalan razgovor, bez obzira na to s koje strane političkog spektra dolazite,” objašnjava.
Reakcije su pomiješane
I Gruden i Ocvirk naglašavaju kako njihov interes za Melaniju nije politička podrška politikama njezina supruga. Ipak, neki Slovenci zamjeraju Melaniji zbog slabog interesa za domovinu
“Reakcije su i dalje pomiješane. Neki je ne vole jer se čini kao da pokazuje malo zanimanja za Sloveniju – nije nas posjetila već godinama,” objašnjava Gruden. “To je čini atipičnom Slovenkom.”
Ipak, Melania i njezin sin Barron govore slovenski i imaju državljanstvo Europske unije. Osim toga, Melania je prva američka prva dama s EU državljanstvom, a aktualna predsjednica Slovenije, Nataša Pirc Musar, bila je njezina odvjetnica prije ulaska u politiku.
“Drago mi je što se vratila,” zaključuje Gruden sa smiješkom. “Možda to nije lako za ljude u Americi, ali za nas koji sve promatramo sa strane, bit će itekako zanimljivo pratiti što će se dalje događati.”
(Kliker.info-Dnevno)
(Kliker.info)