Kako važnost digitalizacije u poljoprivredi raste iz dana u dan, nove tehnologije su također potrebne u ovom sektoru.
Tim YASUN, koji su osnovali studenti Odsjeka za poljoprivredne mašine i tehnologije Univerziteta u Ankari, doprinosi digitalizaciji u poljoprivredi provođenjem istraživanja i razvoja.
Bögü, autonomni poljoprivredni robot bez ljudske posade koji su razvili studenti, može razlikovati korov od kultiviranih biljaka pomoću tehnologije obrade slike. Prskajući samo korov u polju, Bögü štiti poljoprivredna zemljišta bez štete za biljke ili tlo.
Digitalizaciju odražavamo na sektor
Šef Odsjeka za poljoprivredne mašine i tehnologije Univerziteta u Ankari, prof. dr. Ahmet Čolak (Çolak), rekao je da se u poljoprivredi odvija vrlo brz razvoj i da se pojavio koncept pametne poljoprivrede.
Objašnjavajući da se senzorima, geografskim informacijskim sistemima i klimom upravlja zajedno u pametnoj poljoprivredi, Čolak je rekao: Turska je zemlja siromašna vodom. Vodu je potrebno koristiti vrlo racionalno. Dodavanje sjemena, gnojiva i lijekova je nešto što treba primjenjivati u promjenjivim količinama. To također zahtijeva tehnološki razvoj. Da bi se upravljalo svim tim zajedno, mnogi digitalni elementi su ušli u igru. Upravljanje podacima je izuzetno važno, kazao je.
Od žetve do sadnje i obrade
Čolak je naveo da su razvili mašine u mnogim područjima od žetve repe i mrkve, do sadnje i obrade tla, te napomenuo da su tim tehnologijama dodani i autonomni uređaji, staklenički i poljski roboti.
Čolak je pružio informacije o novim poljoprivrednim tehnologijama.
– Tehnike obrade slike, sistemi umjetne inteligencije, mašinsko učenje, mašinski vid i tehnike obrade slike, procesi kao što su proizvod, vrijeme berbe, prinos, bolesti i određivanje štetnika, provode se u potpunosti elektronskim “očima”. Svi akademici koji rade u našem području u Turskoj pokušavaju ići u korak s tehnološkim razvojem u svijetu i na taj način modernizirati poljoprivredu naše zemlje – naveo je Čolak.
Masovna proizvodnja
Čolak, koji je izjavio da su sudjelovali na TEKNOFEST-u 2022. godine sa univerzitetskim timom i da ih je ovaj događaj mnogo naučio, istaknuo je sljedeće.
– Bögü je mašima našeg YASUN tima, te je tamo predstavljen. Ovo vozilo je razvijeno poluautonomno korištenjem tehnologije obrade slike, sistema koji razlikuje biljku i korov u polju, samo tretira korov i prska ga. Uz kasnije provedene studije, firma TürkTraktör uspostavila je posebnu jedinicu za istraživanje i razvoj tako što je zaposlila 5 naših diplomanata u ovom posebnom odjelu za istraživanje i razvoj koji se sada pretvorio u terenski robot s vlastitim brendom i ovi roboti će se sada koristiti u našim poljoprivrednim područjima u turskoj poljoprivredi – istakao je.
Upotreba dronova
Čolak je objasnio da su mnogi uređaji poput robota za stočnu hranu, mužnju i hranjenje teladi stavljeni u upotrebu u stočarstvu. Dodao je da su dronovima oprašivali voćke kako bi se izborili s problemom oprašivanja, da je tehnologija dronova važan dio digitalizacije, te da su pomoću kamera dobivali važne podatke na terenu.
On je istaknuo kako mladima treba vjerovati u razvoju ovih tehnologija i pružiti im sve mogućnosti.
– Ovdje smo osnovali smjer za inovacije i vršnjačku edukaciju. Naš dekanat i rektorat pružaju podršku, ali to nije dovoljno. Naši studenti uz našu podršku napreduju više. Mladi su jako važni – poručio je Čolak.
(Haber.ba)