Home Nauka Astronautima ispala torba sa alatom, može se vidjeti sa Zemlje

Astronautima ispala torba sa alatom, može se vidjeti sa Zemlje

Kada, međutim, popravljate nešto u svemiru, to znači da možete da se oprostite sa alatom, mada ćete zabaviti neke astronome koji će, dok budu posmatrali noćno nebo, primijetiti čudan objekat.
“Mjesec, Mars, Saturn, torba sa alatom, Jupiter… Ček, ček. Šta bi ono?“, vjerovatno će biti reakcija astronoma kad ubuduće budu gledali u noćno nebo i vide čudnu torbu kako kruži oko Zemlje.
Razlog su Jasmin Mogbeli i Moral O’Hara koje su 1. novembra izašle iz Međunarodne svemirske stanice da obave popravke kada im je ispala torba sa alatom.
Njih dvije su popravljale mehanizam koji omogućava solarnim panelima da prate položaj Sunca i okreću se prema njemu.
“Tokom popravke, jedna torba sa alatom je izgubljena. Torba je uočena je pomoću spoljnih kamera ali će, pošto je procijenjeno da ne predstavlja rizik po stanicu, najvjerovatnije ostati da ‘pluta’ u svemiru i da se zajedno sa stanicom okreće oko Zemlje”, navode iz Nase, prenosi RTS.

Picture taken #fromspace onboard the @Space_Station by @JAXA_jp astronaut @Astro_Satoshi
EVA #89 lost tool bag ????
cc @AstroJaws @lunarloral @AstroAnnimal#Expedition70 #ISS pic.twitter.com/LSMXL3aQ44
— Riccardo Rossi – IU4APB – @AstronautiCAST co-host (@RikyUnreal) November 7, 2023

Bijela torba je iznenađujuće blještava i posmatrači bi mogli da je spaze sa dvogledom. Njena vizuelna magnituda je šest, što je čini malo manje svijetlom od Urana.
Da bi spazili torbu, posmatrači treba da nađu Međunarodnu stanicu, treći po blještavosti objekat na noćnom nebu. Torba će se kretati dva do četiri minuta ispred stanice.
Japanski astronaut Satoši Furukava spazio ju je prošle nedjelje dok je prelijetala iznad planine Fudži..

(Haber.ba)