Radi jednostavnosti, većina od više od 200 zemalja svijeta koristi metrički sistem pri opisivanju stvari poput dužine ili mase. Ipak, postoje tri zemlje koje ne koriste ovaj sistem, a to su: Liberija, Mijanmar i Sjedinjene Države.
Ovaj broj bi se uskoro smanjiti dva. U 2018. godini ministar trgovine i industrije Liberije Wilson Tarpeh rekao je da vlada planira usvojiti metrički sustav u cilju promicanja odgovornosti i transparentnosti u trgovini, navodi Liberian Observer.
SAD i metrički sistem
Zvanično, Amerika jeste prešla na metrički sistem 1975. godine, kada je nacionalni savet francuske republike poništio dotadašnje mjere koje su se razlikovale u čitavoj zemlji. Jarda, funta i galon zvanično su definisani pozivanjem na metričke jedinice. Međutim, ova promjena odvijala se veoma sporo i do početka osamdesetih godina napredak se ogledao jedino u tome što su likeri i vina mjereni u litrima.
Ideja je ponovo oživjela 1988. godine kada je Kongres donio zakon da sve vladine agencije pređu na metrički sistem do 1992. godine.
Danas, agencije sa veoma značajnom međunarodnom saradnjom poput NASA-e ili Ministarstva odbrane skoro su u potpunosti prešle na novi mjerni sistem. Ministarstvo obrazovanja, međutim, malo je učinilo po tom pitanju, a isto se može reći i za američki privatni sektor, gde metrički sistem koriste uglavnom velike kompanije koje se bave trgovinom i izvozom robe.
Promjeni, koja je kulminirala sedamdesetih i osamdesetih, najviše su se protivili sindikati čiji su predstavnici smatrali da radnici neće moći da nauče nove mjere i prilagode se novom sistemu.
Prelazak na mašine i ostale brojne proizvode zasnovane na metričkom sistemu takođe je predstavljao veoma skup poduhvat. Trebalo je promijeniti saobraćajne znake, unijeti izmjene u postojeće zakone… Ali, sa istim problemima suočile su se sve ostale zemlje koje su prethodno prešle na novi mjerni sistem.
Međutim, u Americi za tim nije bilo ni potrebe, s obzirom na izuzetnu ekonomsku moć u svijetu zbog koje su Sjedinjene države vodile glavnu riječ i određivale pravila.
Metar koji je NASA-u skupo koštao
Ignorisanje metričkog sistema uzelo je svoj “danak” 1999. godine kada je NASA ostala bez sonde zvane “Mars Climate Orbiter”, vrijedne 125 miliona dolara. Razlog?
Neusklađenost dijela navigacionog sistema zasnovanog na engleskim mjernim jedinicama sa onim koji je funkcionisao po metričkom sistemu izazvao je skretanje sonde sa putanje i njeno sagorijevanje u orbiti Marsa.