Kad se Alan Bean vraćao na Zemlju s putovanja na Mjesec, smatrao je da je putovanje natrag na Zemlju bilo kraće. Vjerojatno ste se isto osjećali kad ste se vratili kući s dugog putovanja. Ova se pojava dogodila mnogima od nas i naučnici napokon imaju odgovor zašto imamo ovaj osjećaj.
Čak i ako krenemo drugom rutom, opet se čini da je kraća.
Isprva su naučnici vjerovali da je “efekt povratnog putovanja” zapravo posljedica poznavanja. Budući da smo već prošli istom cestom, svjesni smo svoje okoline, tako da kad se vraćate kući, to ne utječe na osjećaj vremena. Međutim, to na kraju nije bilo točno, nakon što je isti učinak primijećen u putovanju zrakoplovom, kao i prilikom korištenja druge rute.
Ovo je način na koji naše tijelo mjeri i doživljava vrijeme.
Ne radi se o mjerenju vremena koje prolazi, već o prosudbi koju imamo za vrijeme na temelju našeg pamćenja. Tijekom putovanja ne osjećamo razliku u tome kako je vrijeme prolazilo, ali kad završi, čini se da je povratno putovanje bilo kraće od drugog.
Također, kad odlazimo od kuće, obično imamo plan o vremenu kada bismo trebali stići na odredište. To nas tjera da obratimo pažnju na vrijeme i češće provjeravamo sat, što daje osjećaj da vrijeme ne prolazi.