Home Nauka Nuklearna elektrana na Mjesecu : Plan Kine i Rusije šokira svijet

Nuklearna elektrana na Mjesecu : Plan Kine i Rusije šokira svijet

Nuklearna elektrana na Mjesecu :  Plan Kine i Rusije šokira svijetKina i Rusija predstavile su ambiciozan plan za izgradnju nuklearne elektrane na Mjesecu, kao dio zajedničkog projekta Međunarodne lunarne istraživačke stanice (ILRS), koja bi trebala postati stalna istraživačka baza do 2035. godine.

Na znanstvenoj konferenciji održanoj u Šangaju, kojoj su prisustvovali predstavnici 17 zemalja i međunarodnih organizacija uključenih u ILRS, izneseni su dosad najdetaljniji planovi za razvoj baze na južnom polu Mjeseca. Projekt predvode kineska nacionalna svemirska agencija (CNSA) i ruska svemirska agencija Roskosmos.

Glavni inženjer misije Chang’e-8, Pei Zhaoyu, predstavio je kako će se buduća baza opskrbljivati energijom putem velikih solarnih panela te mreže cijevi i kabela koji će opskrbljivati toplinom i električnom energijom. No najviše pažnje izazvala je mogućnost ugradnje nuklearne elektrane na Mjesecu.

’Rusija ima prednost’

Iako Kina nikada nije službeno najavila podršku toj ideji, njezino uključivanje u prezentaciju međunarodnim partnerima sugerira da je projekt dobio zeleno svjetlo. Roskosmos je još lani objavio kako s CNSA-om do 2035. planira izgraditi nuklearni reaktor na površini Mjeseca koji bi služio kao glavni izvor energije za ILRS.

“Važno pitanje za ILRS je opskrba energijom, a u tom pogledu Rusija ima prirodnu prednost. Kada je riječ o nuklearnim elektranama i njihovom slanju u svemir, predvodi svijet i ispred je SAD-a. Nadam se da će ovaj put obje zemlje uspjeti poslati nuklearni reaktor na Mjesec”, tvrdi Wu Weiren, glavni dizajner kineskog lunarnog programa.

Misija Chang’e-8, planirana za 2028., imat će ključnu ulogu u pripremi terena za gradnju baze, a očekuje se i da će uključiti istraživanja o mogućnostima korištenja Mjesečevih minerala i vode kao izvora goriva.

‘Kiklopovska struktura’

Kineski planovi za bazu na Mjesecu odvijaju se paralelno s američkim programom Artemis, koji ima za cilj vratiti astronaute na Mjesec već u prosincu 2025. Ipak, za razliku od SAD-a, Kina dodatno proširuje svoj međunarodni utjecaj kroz projekt “555”, kojim planira uključiti 50 zemalja, 500 znanstvenih institucija i 5000 istraživača u ILRS.

Osim reaktora na površini, Roskosmos radi i na razvoju “svemirskog tegljača” – golemog teretnog broda na nuklearni pogon, koji bi mogao prevoziti velike terete, skupljati svemirski otpad i obavljati brojne druge zadatke u orbiti.

“Ova golema, kiklopovska struktura moći će zahvaljujući nuklearnom reaktoru i snažnim turbinama prevoziti velike terete iz jedne orbite u drugu”, tvrdi Jurij Borisov, bivši čelnik Roskosmosa.

Iako zvuči kao scenarij iz znanstvenofantastičnog filma – ili možda epizoda iz “Simpsona” – planovi za nuklearnu budućnost na Mjesecu sada su itekako stvarni.

(Kliker.info-Dnevno)