Home Zanimljivosti Tajvanski muzej priznao da su artefakati vrijedni 77 miliona dolara – slomljeni

Tajvanski muzej priznao da su artefakati vrijedni 77 miliona dolara – slomljeni

Tajvanski muzej priznao da su artefakati vrijedni 77 miliona dolara – slomljeni

Tajvanski muzej nacionalne palače priznao je prethodno neobjavljene lomove triju artefakata iz dinastija Ming i Qing, čija je prijavljena vrijednost 77 miliona dolara.

Predmeti – zdjela, šoljica za čaj i tanjur – razbijeni su u tri odvojena incidenta tokom proteklih 18 mjeseci, no šteta je izašla na vidjelo tek prošle sedmice nakon ispitivanja tajvanskog zakonodavca. Artefakti datiraju iz 15. i 17. stoljeća.

Muzej je saopćio da nije mogao utvrditi ko je odgovoran za dva loma ni nakon provjere snimaka sa videonadzornih kamera, no za jedan je utvrđeno da je uzrokovan nemarnim rukovanjem te su poduzete disciplinske mjere. Direktor muzeja, Wu Mi-cha, rekao je da je stariji član osoblja stavio artefakt na stol visok jedan metar, odakle je pao na pod i razbio se “kao što bi se i svaka zdjela razbila”.

U petak je tajvanski opozicioni zastupnik Chen I-shin optužio Wua da je naredio osoblju da ne govori o lomovima i da svu papirologiju tretira kao povjerljivu, tvrdeći da je dobio “dojavu”.

Muzej i Wu odlučno su odbacili optužbe za zataškavanje ili naredbe o zataškavanju, rekavši da nisu ranije objavili ove podatke kako bi osigurali da se “dokazi” ne mijenjaju tokom istrage. “Apsolutno nismo ništa skrivali o ovome”, rekao je Wu na konferenciji za novinare.

Muzej je rekao Guardianu da nije bilo službene obavijesti javnosti ili ministarstvu kulture jer su predmeti klasificirani samo kao “opći antikviteti”, najniža razina oznake kulturne baštine. Također je rečeno da je procijenjena vrijednost bila “mnogo niža” od objavljene brojke.

Nacionalni muzej u palači na periferiji Taipeija čuva najveću svjetsku zbirku kineskih artefakata, od kojih je velik dio donio s kopna Čang Kai-šek nakon što su nacionalisti pobjegli u Tajvan tokom kineskog građanskog rata. Zbirka obuhvaća 5000 godina kineske historije, a samo je djelić toga izložen u bilo kojem trenutku. Artefakti koji nisu posuđeni ili izloženi – uključujući tri slomljena predmeta – nisu osigurani. Muzej je obećao poboljšati praksu pohranjivanja artefakata, koji su nekoliko puta premještani širom Kine početkom 20. stoljeća kako bi bili sigurni tokom kinesko-japanskog, a zatim i građanskog rata.

Vijest o lomovima objavile su tajvanske opozicione stranke i nacionalistički korisnici društvenih medija u Kini koji su optužili tajvanske vlasti da žele uništiti kinesku kulturu.

Hashtagovi koji se odnose na incident pregledani su više od 600.000 puta do ponedjeljka, a neki komentatori to povezuju s tvrdnjom kineske vlade da je Tajvan kineska pokrajina.

Jedan je rekao: “Vjerujem da samo dovršetkom ponovnog ujedinjenja što je prije moguće možemo spriječiti ponovno uništavanje našeg nacionalnog blaga bez razloga!”

 

 

 

 

 

 

Visoko.co.ba/federalna.ba/The Guardian

Izvor: Visoko.co.ba