Voda čini više od šezdeset posto ljudskog organizma. Kada bi se ljudsko tijelo moglo iscijediti poput spužve, dobili bismo približno 50 litara vode. No, voda u našem organizmu, zbog tvari koje u sebi sadrži, nije kao obična voda. U našim krvnim sudovima se u prosjeku nalazi oko 4 litra vode, koja zahvaljujući radu našeg srca neprekidno kruži kroz naše tijelo.
Upravo ova “krvna voda” neprekidnim proticanjem “kupa” svaku stanicu našeg organizma. Voda također vrši ulogu sprovodnika topline kroz naše tijelo. Koliko je voda važna za naš ogranizam govori i podatak da znanstvenici preporučuju da dnevno popijemo najmanje 3 litra vode.
Količina vode u krvi ostaje približno ista. Čak i kada ste veoma žedni, nakon napornog rada, krvni sudovi sadrže istu količinu vode koju ste imali i prije rada. U krvi ne možete imati ni manje ni više vode od one količine koja je potrebnda da bi vaš organizam normalnu funkcionirao. To znači da će količina vode u krvnim sudovima ostati ista čak i ako odlučite popiti više vode nego što vam je u biti potrebno.
Što se onda događa s viškom vode? Višak se raspoređuje u razne organe: crijeva, bubrege, jetru, mišiće i ostale organe.