Napravili smo listu navika u vršenju kućnih poslova koji mogu upropastiti vaš napor da dom održite čistim i koji mogu čak naštetiti vašem zdravlju i zdravlju vaše porodice.
Čišćenje poda metlom
Za mnoge od nas pomesti pod brza je metoda kojom se koristimo za čišćenje poda u kući. Ali zapravo se rad s metlom teško može nazvati učinkovitim. Ova vrsta čišćenja ne uklanja čak ni 1/10 svih nečistoća u vašem domu. Čestice prašine dižu se u zrak i talože se na vašem namještaju, dok ostale male abrazivne čestice ulaze u premaz poda, zbog čega izgleda prašnjavo. To je razlog zašto je bolje ne pomesti pod, već usisavati. To će proces čišćenja učiniti temeljitijim i vaš stan će ostati čist dulje vrijeme.
Korištenje plastične daske za rezanje umjesto drvene
Postoji mit da su plastične daske za rezanje higijenskije od drvenih, ali to nije potpuno istina. Unatoč činjenici da je drvo porozno i da stvarno dobro apsorbira bakterije, takođe je i uništavajuće i agresivno okruženje za njih. Istovremeno, plastične ploče za rezanje sigurne su do trenutka kad vidite prve ogrebotine na njima. Sintetički materijal služi kao izvrsno uzgajalište bakterija, a čak ni temeljita dezinfekcija ne može ih potpuno iskorijeniti.
Pranje daske za rezanje deterdžentom za suđe
Sredstvo za pranje suđa učinkovito uklanja ostatke hrane s daski za rezanje. No ogrebotine i posjekotine na tim pločama sadrže i mikroskopske ostatke hrane koji su oku nevidljivi – a nakon upijanja otopine sapuna one će se prenijeti na bilo koju drugu hranu koja će biti nasjeckana na toj daski. Bolje je dezinficirati daske za rezanje uz pomoć hidrogen peroksida.
Istresanje ostataka kafe ili vode nakon kuhanja tjestenine / riže u sudoper
Ostaci od kafe izlivene u sudoper često uzrokuju začepljenje kanalizacije. To je zbog posebne konzistencije tih ostataka koji naliježu na masne naslage u cijevima i tamo stvaraju neku vrstu začepljenja. Ista stvar se događa s vodom koja je preostala nakon kuhanja tjestenine ili riže. Ljepljiva tekućina brzo se taloži na unutarnjim zidovima cijevi, ali se otapa prilično sporo, što povećava rizik od začepljenja odvoda.
Pospremanje kreveta odmah nakon buđenja
Ova informacija mogla bi uzbuditi one koji pospremanje kreveta ujutro vide kao pravo mučenje. Stvar je u tome da na bilo kom krevetu žive grinje. Grinje prašine su mikroskopski organizmi koji se hrane mrtvim ćelijama ljudske kože. Toplota i vlaga su za njih idealno okruženje. Prilikom pospremanja kreveta odmah nakon ustajanja, osoba stvara savršenu atmosferu za njih. Kasnije to može izazvati ozbiljne alergijske reakcije, uključujući bronhijalnu astmu, alergijski rinitis i konjuktivitis. Zato je bolje držati krevet neko vrijeme otvorenim kako bi postao suh.
Stalno držanje zavjesa otvorenim
Ljudi čiji se stan nalazi na sunčanoj strani trebali bi obratiti posebnu pažnju na ovu točku. Ako želite da vaš namještaj i parket ostanu atraktivni što je dulje moguće, obavezno zatvorite zavjese ili rolete tokom vrućih dana. Zbog obilja UV zraka, namještaj i drveni podovi mogu se brzo zamrljati i promijeniti boju.
Čuvanje frotirnih peškira u kupatilu
Frotirni peškiri obješeni na kuke u kupaonici mogu postati pravo mjesto za razmnožavanje gljivica i bakterija. Vlaga, vrućina i kisik su idealno uzgajalište za njih. Zbog toga, da ne biste naštetili svojoj koži, potrebno je mijenjati peškire svaka 2 dana. I ne zaboravite da ih dobro osušite – najbolja opcija je da ih zamijenite papirnim peškirom.
Stavljanje WC četke u držač odmah nakon čišćenja
Ako WC četku vratite u njen držač odmah nakon upotrebe, mikrobi iz toaleta ući će u držač i započeti aktivan rast. Da biste to izbjegli, preporučuje se da se četka objesi preko zdjele tako što ćete je staviti između zdjele i sjedišta školjke na neko vrijeme, tako da iz nje izađe dodatna vlaga.
Prosipanje ostataka čaja u toalet
Nije dobro prosipati čajne listove niz toalet. Ako to redovno radite, površina vaše WC školjke će postati tamno smeđa zbog tanina u čaju. Bilo bi prilično teško vratiti izvornu bjelinu školjke nakon toga.
Prskanje deterdžentima direktno na površinu
Prskajući sredstva za čišćenje izravno na površinu namještaja i stakla stvara tanki film otopine koji je oku nevidljiv. To može dovesti do toga da se prašina i prljavština u njih još više zabiju. Ispravan način je da prvo nanesete deterdžent na krpu ili spužvu.