Ravnoteža između glukoze, šećera i insulina u krvotoku pojedinca je osjetljiva. Za ljude sa dijabetesom razina glukoze i insulina je od vitalnog značaja – premalo inzulina može uzrokovati porast glukoze na opasne razine. Previše insulina, međutim, može uzrokovati nizak nivo šećera u krvi ili hipoglikemiju, što može biti zabrinjavajuće. Pojedinci koji žive sa dijabetesom i oni oko njih trebali bi znati znakove niskog šećera u krvi i kako brzo liječiti stanje.
Hipoglikemija može uzrokovati napadaje ili gubitak svijesti, što je važan uvjet da se što prije otkrije i liječi. Razine koje padnu ispod 70 miligrama po decilitru smatraju se niskim i često opasnim.
Pad šećera u krvi kod dijabetičara mogu uzrokovati brojni faktori, uključujući previše inzulina ili drugih lijekova za dijabetes, neobično snažno vježbanje, pijenje alkohola (posebno bez hrane) ili preskakanje obroka.
Poznavanje simptoma: Prvi korak u liječenju pada šećera u krvi je poznavanje znakova. Pored edukacije o simptomima hipoglikemije, važno je da svojoj porodici, prijateljima i drugima oko sebe date do znanja šta treba obratiti pažnju.
Simptomi niskog šećera u krvi obično počinju brzo, s blagim znakovima poput glavobolje, drhtavice, znojenja, gladi i razdražljivosti. Moguće je da se nizak nivo šećera u krvi javlja i noću kada pojedinac spava. Noćne more, obilno znojenje i zbunjenost prilikom buđenja mogu signalizirati pad šećera u krvi.
Simptomi mogu prerasti u napadaje, pospanost, zbunjenost i nesvjesticu, što može biti posebno opasno kada pojedinac vozi, radi ili radi na mašinama.
Naučite mogućnosti liječenja: Jedini način da se potvrdi nizak šećer u krvi je testiranje. Ako mislite da vam je šećer nizak, pokušajte pojesti 15 do 20 grama glukoze ili jednostavne ugljikohidrate, poput pola šalice voćnog soka, pet tvrdih bombona ili preporuku u paketu tableta sa glukozom. Nakon otprilike 15 minuta ponovo provjerite šećer u krvi. Ako nivo glukoze nije porastao iznad 70 mg / dL, unesite još 15 do 20 grama glukoze. Ako vaš sljedeći obrok nije unutar sat vremena ili tako malo, jesti malu grickalicu, poput sira i krekera ili maslaca od kikirikija, trebalo bi spriječiti da šećer u krvi ponovo padne.
Ako se simptomi ne otkriju prije nego što pojedinac izgubi svijest, netko će morati preuzeti kontrolu nad situacijom. Gubitak svijesti je češći za osobe koje nemaju svijest o hipoglikemiji, stanju u kojem nema simptoma niskog šećera u krvi. Negovatelj ili netko u blizini možda će morati ubrizgati glukagon, hormon na recept koji stimulira jetru da oslobađa glukozu u krvotok. Kolege, članovi porodice ili značajni drugi trebaju biti informirani o načinu primjene glukagona.
Ako se osoba ne vrati svijesti nakon ubrizgavanja glukagona ili se slučajni prolaznik ne osjeća ugodno prilikom injekcije, odmah nazovite hitnu pomoć.
Treba evidentirati hipoglikemijske epizode i možda će ih trebati prijaviti liječniku koji može pomoći u prevenciji budućih epizoda niskog šećera u krvi.