Home Savjeti Kako i koliko vremena ograničiti vašem djetetu za igrice?

Kako i koliko vremena ograničiti vašem djetetu za igrice?

Velika većina djece i adolescenata  igraju video igrice. Iako ih mnoga djeca igraju umjereno, bez štetnih posljedica, druga pak postaju opsjednuta njima. Roditelji se mogu zabrinuti kad dijete zanemaruje domaće zadatke da igra igrice ili ostaje budno cijelu noć igrajući se, a onda je i previše je umorno da bi sljedećeg dana moglo ići u školu. Neki roditelji primjećuju da se njihovo dijete rijetko druži osobno s drugima i svo slobodno vrijeme provodi na video igrama. Neka djeca čak i prikrivaju koliko se ustvari igraju.

U ovom prilagođenom tekstu od Pause and Reset: Vodič za roditelje za sprečavanje i prevladavanje problema s igranjem igara, dr. Sc. Nancy M. Petry nudi smjernice o tome kako učinkovito ograničiti igranje na zdravu razinu. Bez obzira na to je li cilj spriječiti da dječje igre postanu pretjerane ili zaustaviti igranje koje izgleda izvan kontrole, dr. Petry nudi praktične strategije testirane od strane roditelja kako biste shvatili ulogu video igara u životu vašeg djeteta.

Postavljanje i provođenje ograničenja za igrice

Za djecu i mlađe adolescente, pa čak i za starije adolescente mlađe od 18 godina, vi bi kao roditelj trebali imati glavnu riječ u određivanju odgovarajućih ograničenja igranja. Jasne i konzistentne smjernice vezane uz video igre sprečavaju pretjerano igranje. No, dvije trećine američke djece i adolescenata navodi da njihovi roditelji nemaju “pravila” vezana uz vrijeme provedeno na korištenje medija. Budite sigurni da više niste dio te većine! Evo smjernica za ograničavanje igranja za vaše dijete:

1. Zapamtite da bi se vaše dijete trebalo igrati tek nakon što ispuni svoje druge obaveze za taj dan. To bi trebalo uključivati ​​domaće zadatke i kućanske poslove. Obavezno provjerite kvalitetu i cjelovitost domaćih zadataka i poslova prije nego što djetetu dopustite da se igra. Igranje video igara trebala bi biti privilegija koja se zarađuje.

2. Postavite jasna ograničenja u igrama vašeg djeteta. Američka akademija za pedijatriju sugerira da odvojeno vrijeme za igrice treba biti manje od 30 do 60 minuta tokom školskih dana i 2 sata ili manje u neškolskim danima. Ova akademija preporučuje čak i niže granice ispod 1 sata ukupnog vremena za djecu ispod 6 godina i potiču roditelje da odrede odgovarajuću količinu vremena za video igre i druge elektroničke medije za djecu stariju od 6 godina. Neovisno o tome za koja ograničenja mislite da su prikladna, neki dani u sedmici nikako ne bi trebali uključivati ​​igrice. Ključno je osigurati da se vaše dijete razvija, održava i uživa u drugim aktivnostima mimo elektronskih medija.

3. Pri osmišljavanju pravila uzmite u obziro razumni rok za ponovnu njihovu procjenu. Možete slijediti svoj plan 1 ili 2 mjeseca i zatim ga ponovno procijeniti. Uvođenje privremene promjene rezultirat će većim učinkom od trajne promjene. Možete odlučiti da je početni plan previše restriktivan. Nakon nekoliko mjeseci možete ga opustiti ako se vaše dijete pridržava i nisu vidljivi problemi. Imajte na umu da je lakše opustiti ograničenja nego ih pooštriti.

4. Odredite realnu posljedicu za kršenje pravila. Ishod kršenja pravila mora biti izvršljiv i odmah primjenjiv. Ne želite reći svom četrnaestogodišnjem djetetu da ne može dobiti vozačku dozvolu kada ima 16 godina ako sljedeći tjedan prekrši pravila. Razumnija opcija je potpuna zabrana igranja (ili korištenja medija općenitije) nekoliko dana ili tjedana ako se ono ne pridržava pravila.

5. Obavezno upoznajte i odobravajte igre koje vaše dijete igra. Kao roditelj maloljetnika, imate pravo – i odgovornost. Pitajte ga izravno ili pogledajte web-preglednike ako niste sigurni. Saznajte više o njegovim preferiranim igrama. Uz postavljanje pravila o vremenima igranja, trebali biste uključiti i pravila koja se odnose na dozvoljene vrste igara. Možete i trebate spriječiti kupnju i upotrebu igara s ekstremnim nasiljem ili grafičkim seksualnim sadržajem.

6. Nakon što uspostavite svoja pravila, morate ih dosljedno nadzirati i primjenjivati. Ne možete dopustiti svom djetetu da se drugačije ponaša kada ste vi umorni ili ometani. Ne možete drukčije primijeniti pravila ako se dijete osjeća bolesno ili nema domaćih zadataka jedan dan. Bez obzira na probleme koji se javljaju, ako dijete prekrši pravila, odmah morate nastupiti sa posljedicama prema ranije utvrđenim pravilima. Morate se osjećati ugodno u planu koji predložite i morate mu biti predani, voljni i sposobni slijediti ga. Ako su uključena oba roditelja, oba moraju biti jedinstveni s nadzorom vremena igranja i pravilima koja ga okružuju.

7. Odredite ostale rekreacijske aktivnosti. Zamjena igara s drugim aktivnostima presudna je za promjenu pretjeranog ponašanja u igrama. Vaše se dijete u velikoj mjeri igra jer se u njima zabavlja i to je nešto u čemu je dobro. igricama se može zabaviti gotovo bilo kada, uz malo planiranja i napora. Budući da se mnogi uređaji koriste za druge aktivnosti, igrica je udaljena samo jedan klik – i još jedan. Kada vaše dijete nema šta da radi, igrice su uvijek tu da ispune njegovo vrijeme. Da biste pomogli svom djetetu da ispuni slobodno vrijeme, aktivno promovirajte sudjelovanje u drugim rekreativnim aktivnostima. Razmislite o aktivnostima koje vi i ostali članovi obitelji možete raditi sa svojim djetetom. Zamjena aktivnosti trebala bi biti u danima u tjednu i tijekom doba dana kada vaše dijete najčešće igra videoigre.

8. Ponudite pozitivne podstreke za ne-igrice. Omogućite djetetu nagrade kada je uključen u aktivnosti koje se ne odnose na igrice. Te nagrade mogu biti opipljive, uključujući stvarnu robu, usluge ili čak novac. Oni mogu biti i nematerijalni, poput verbalne pohvale ili jednostavno pažnje. Vrijeme igrica možete zamijeniti nagradnim rekreacijskim aktivnostima, a te aktivnosti mogu poslužiti i kao nagrade za neigranje. Ako se vaše dijete igra na razini koja nanosi štetu, najvjerojatnije je jedna od štetnih posljedica pogoršanje vašeg odnosa s njim. Pozitivni podstrek za aktivnosti koje ne uključuju igrice jedan je od načina poboljšanja tog odnosa, a to može biti i korisno za dijete.

IZVORchildmind.org
Ranija ObjavaZašto američke krofne imaju rupu u sredini?
Sljedeća ObjavaKoliko je dubok okean?