Home Nauka Sve više djece guta novčiće, baterije i nakit

Sve više djece guta novčiće, baterije i nakit

Najnovija studija pokazuje da se broj djece mlađe od šest godina koja gutaju tzv. strane objekte udvostručio u poslednjih 20 godina

Dr Aldo Londino je dječji otorinolaringolog u njujorškoj bolnici Maunt Sinaj. U posljednje vrijeme dr Londino i njegove kolege imaju sve veći broj djece mlađe od šest godina koja su progutala neko strano tijelo. Tako je dr Londino u roku od šest mejseci iz dječjih jednjaka izvadio kliker, donju polovinu Lego čovječuljka – što je bio posebno veliki izazov zbog nepravilnog oblika figure – kao i nekoliko novčića.

„Ovdje je najbitnije da se veoma brzo dođe kod ljekara kako bi predmeti mogli brzo i uspješno da se izvade“, kaže dr Londino, i dodaje da neki od predmeta mogu da budu posebno opasni.

Rezultati najnovije studije nedavno objavljene u časopisu Pediatrics potvrđuju da je iskustvo dr Londina samo djelić daleko većeg problema. Naime, stopa ingestije stranih tijela među djecom mlađom od šest godina u Sjedinjenim Američkim Državama gotovo se udvostručila između 1995. i 2015. godine. Tokom 20 godina, koliko je studija trajala, procenat se povećao za oko 92%, odnosno za oko 4,4% godišnje. Djeca najčešće gutaju novčiće, igračke, nakit, proizvode za kosu, šrafove, Božićnu dekoraciju, magnete kao i baterije u obliku dugmeta – koje mogu biti fatalne. Najčešći akteri su djeca od 1 do 3 godine starosti, kaže studija.

Istraživači predvođeni dječjim gastroenterologom Danijelom Orsag-Jentis iz Nacionalne dječje bolnice u Ohaju koristili su podatke iz Nacionalnog sistema elektronskog nadzora povreda, koji bilježi povrede u vezi sa potrošačkim proizvodima iz 100 bolnica širom SAD. Potom su koristili i podatke iz popisa kako bi napravili procjene za čitavu zemlju. Oni su analizirali oko 30.000 slučajeva u kojima su djeca mlađa od šest godina progutala strana tijela. Potom su procijenili da je tokom dvije decenije više od 759.000 djece primljeno u američkim hitnim službama upravo iz tog razloga. Tako je broj slučajeva porastao sa 22.000 u 1995. na oko 43.000 u 2015.

„Ovo je veliki problem“, kaže Orsag-Jentis. „Nadala sam se da se broj gutanja [predmeta] smanjio tokom vremena, ali to očigledno nije slučaj“, dodaje.

Iako su novčići i nakit među najčešće gutanim predmetima, tokom tih 20 godina došlo je do šezdesetostrukog povećanja u proporciji djece koja su gutala baterije (sa 0,14% do 8,4%). Tzv. button batteries ili baterije u obliku dugmeta, koje se koriste u satovima, daljinskim upravljačima i električnim igračkama, predstavljaju najčešće progutan tip baterije. Ovakvi objekti su posebno opasni jer mogu da oštete ili čak izbuše zidove jednjaka ukoliko se zaglave.

Rezultati ove studije su prilično zapanjujući, kažu upućeni. Tako Robert Krejmer, pedijatrijski gastroenterolog iz Dječje bolnice Kolorado u Aurori, kaže da dio odgovora na pitanje zašto može da bude to što roditelji sada više dovode djecu u bolnicu kad progutaju nešto što ne bi smjeli. Orsag-Jentis, pak, tvrdi da je glavni razlog to što ljudi danas koriste ovakve predmete mnogo više – predmeti poput igračaka i baterija su „u i oko kuće, škole i na raznim mjestima gde bi djeca mogla da budu.“

„Tako da, kada vide nešto sjajno i primamljivo, spremni su i voljni da ga zgrabe i stave u usta.“